Skip to content Skip to footer

Zašto javna ličnost ne bi trebala biti uzor – Perspektiva transakcijske analize

U današnjem društvu često se suočavamo s pritiskom da pronađemo uzore među javnim ličnostima. Slavne osobe, političari, sportaši i influenceri često su predstavljeni kao idealni primjeri kojima bismo trebali težiti. Međutim, teorija transakcijske analize (TA), koju je razvio dr. Eric Berne, pruža nam uvid u to zašto javne ličnosti možda nisu najbolji izbor za uzore.

Osnovni koncepti transakcijske analize

Transakcijska analiza temelji se na tri osnovna ego stanja: Roditelj, Odrasli i Dijete. Svako od ovih ego stanja ima svoju ulogu i funkciju u našem svakodnevnom životu:

  1. Roditelj – Ovaj dio nas nosi pravila, norme i vrijednosti koje smo usvojili od svojih roditelja i drugih autoriteta.
  2. Odrasli – Ovaj dio je racionalan i objektivan, bavi se činjenicama i stvarnošću.
  3. Dijete – Ovaj dio nas nosi emocije, kreativnost, spontanost, ali i rane iz prošlosti.

Javne ličnosti i idealizacija

Javne ličnosti često igraju ulogu idealiziranog Roditelja u našim životima. Mi ih gledamo kao autoritete i uzore koji diktiraju kako bismo trebali živjeti, izgledati i ponašati se. Međutim, ovakva idealizacija može biti štetna iz nekoliko razloga:

  1. Nerealna očekivanja – Javne ličnosti često predstavljaju idealiziranu sliku koja nije dostižna za većinu ljudi. Ovo može dovesti do frustracije, nezadovoljstva i osjećaja manje vrijednosti.
  2. Nedostatak autentičnosti – U većini slučajeva, javne ličnosti ne pokazuju svoj pravi, autentični self. Ono što vidimo su pažljivo slagane slike i priče koje ne odražavaju stvarnu složenost ljudskog života.
  3. Oslanjanje na eksternu validaciju – Kada se oslanjamo na javne ličnosti kao uzore, često tražimo eksternu validaciju umjesto da razvijamo unutarnji osjećaj vlastite vrijednosti.

Kako transakcijska analiza može pomoći

Transakcijska analiza nas uči da prepoznamo i razumijemo različite dijelove naše osobnosti i kako oni utječu na naše ponašanje i odnose. Kroz TA možemo naučiti kako razviti zdravog Odraslog koji će nam pomoći da objektivno procijenimo informacije i situacije.

  1. Razvijanje samosvijesti – Umjesto da slijepo slijedimo uzore, TA nas potiče da razvijamo samosvijest i razumijemo svoje potrebe, želje i granice.
  2. Kritičko razmišljanje – TA nam pomaže da kritički promišljamo o informacijama koje dobivamo od javnih ličnosti i medija, umjesto da ih prihvaćamo bez pitanja.
  3. Autentičnost – Kroz TA možemo naučiti kako biti autentični, izražavati svoje prave osjećaje i biti u skladu sa svojim vrijednostima, umjesto da se prilagođavamo nerealnim standardima.

Zaključak

Javne ličnosti mogu biti inspirativne i pružiti nam vrijedne uvide, ali ne bi trebale biti naši primarni uzori. Umjesto toga, trebali bismo raditi na razvoju vlastite autentičnosti i unutarnje snage. Kroz transakcijsku analizu, možemo naučiti kako prepoznati i integrirati različite dijelove naše osobnosti te kako razviti zdrav, uravnotežen pristup životu.

U našoj privatnoj psihoterapijskoj praksi koristimo principe transakcijske analize kako bismo vam pomogli da postanete najbolja verzija sebe. Naša vrata su uvijek otvorena za one koji žele raditi na svom osobnom rastu i razvoju.

“Pravi cilj nije postati netko drugi, već otkriti i razviti vlastitu najbolju verziju.”

anonimni autor

Leave a comment

Ova stranica koristi kolačiće. Saznajte više o korištenju kolačića: cookie policy